piątek, 12 sierpnia 2016

czas na kalibrację IMU

11.08.16




















Po ostatniej aktualizacji softu wykonaliśmy kalibrację IMU i postanowiliśmy opisać cały proces.

Co to jest IMU? Jest to elektroniczne urządzenie umieszczone wewnątrz statku latającego składające się z akcelerometrów, żyroskopów i magnetometrów, które mierzą prędkości kątowe, przyspieszenia liniowe, niektóre siły i pole magnetyczne, a następnie wysyłają te informacje do głównego procesora. Wraz z Globalnym Systemem Nawigacji Satelitarnej (GNSS) urządzenie to zapewnia możliwość sterowania donem w sposób stabilny i kontrolowany przez użytkownika. To w skrócie jeśli chodzi o teorie. 
Kiedy należy wykonać kalibrację IMU? Zalecane jest wykonanie jej po większych aktualizacjach oprogramowania, po twardszych lądowaniach i drobnych zderzenia lub po dłuższym okresie nieużytkowania np. zimą. Warto o tym pamiętać, jednak jeśli to zaniedbamy to aplikacja sama się upomni o kalibracje, a w najgorszym przypadku uniemożliwi nam uzbrojenie silników, do czasu jej wykonania (informacje potwierdzone z autopsji :) ). Jeśli wystąpi taka sytuacja światła phantoma losowo mrugają w kolorze czerwonym.
Jak się przygotować do kalibracji IMU? Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie warunki w jakich zostanie ona wykonana. Niezbędne jest zapewnienie statkowi latającemu płaskiego podłoża oraz umiejscowienie go z dala od obiektów zaburzających pole magnetyczne oraz innych metalowych przedmiotów (czyli kalibracja w domu odpada). Dobrze jest też z schłodzić drona wcześniej, co skróci proces rozgrzewania się statku przed startem w przyszłości. Np. wykonując kalibrację w temperaturze około 30stopni, po kolejnym uruchomieniu może się okazać, że statek będzie potrzebować około 5min na tzw. 'warming up' - zielone i żółte światło migające naprzemiennie (kolejne nasze doświadczenie). 
Jak w praktyce wykonać kalibrację IMU? Po odpowiednim przygotowaniu miejsca kalibracji jej sam proces jest banalnie prosty i ogranicza się do paru kliknięć w aplikacji. Zamieszczamy screeny z aplikacji DJI GO, które mogą być różne w zależności od wersji oprogramowania.


tak, mimo tego że czekaliśmy na pochmurny dzień z temperaturą około 15stopni, to schłodziliśmy drona w lodówce..
można wykorzystać wiele różnych rodzajów poziomic. w naszym przypadku poziomica z telefonu i mini poziomica z ikei okazały się za mało dokładne, więc użyliśmy klasycznej





wszystko zaczyna się w tej zakładce opcji













pierwszy komunikat













drugi komunikat













po ustawieniu wszystkich opcji sam proces kalibracji trwa około pięciu minut












i tylko trzeba czekać..












i gotowe!












Po kalibracji można jeszcze sprawdzić czy na pewno wszystko zostało wykonane poprawnie 
jeśli tak to otrzymamy komunikat, że kalibracja nie jest już wymagana.













Mamy nadzieje, że opisane przez nas doświadczenia będą mogły się komuś przydać. I trzeba pamiętać, żeby bezpiecznie latać, to trzeba dbać o swojego drona  i słuchać co do nas mówi :)